Tarihçe

Powerlifting, 1950’lerde bir spor olarak kabul edildi. Ancak sporu tanımlayan hareketler daha önce var olmuşlardı. Bunlar, genellikle çeşitli spor kuvvetlerine ve tekniğe dayanan hareketlere ve egzersizlere (genellikle dumbbell’ler ve barbell’ler ve bazen de her ikisi de aynı anda) sahip olan “ODD LİFTS” adlı bir sporun parçasıydı.


Ağırlık kaldırma evrimi, 1960’larda İngiltere ve ABD’de aynı anda gelişti. Ancak ülkeler arasında disiplinler konusunda bazı farklılıklar vardı.


İlk Dünya Powerlifting Şampiyonası 1971’de Pennsylvania’da yapıldı ve ikinci şampiyona ertesi yıl düzenlendi. Bununla birlikte, standartlaştırılmış kuralların eksikliği nedeniyle bazı tartışmalar vardı ve IPF (International Powerlifting Federation), katılan tüm ülkelerin uyması gereken standart bir dizi kural koymak üzere kuruldu. 


Önceleri powerlifting, yalnızca bir erkek sporuydu, ancak 1978’de IPF kadınlar için de yarışmalar ekledi ve powerlifting, kadın vücut geliştirme topluluğuyla çok popüler hale geldi.


Ülkemizde ilk Powerlifting Türkiye Şampiyonası 2016 yılında Tekirdağ'da 16 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Yarışmanın ilk Overall şampiyonları Deadlift branşında Ozan Erkan Kumit, Bench Press branşında Evren Temel olmuştur. 


2017 Türkiye Şampiyonasında katılımcı sayısı 23'ten 120'ye çıkmıştır. Son Türkiye Powerlifting Şampiyonasında (2020) yarışan sporcu sayısı 343'e ulaşmıştır. Türkiye Powerlifting Şampiyonası her yıl şubat ayının 2. haftası düzenlenir.

Powerlifting Şampiyonası aynı zamanda haziran Powerlifting Milli Takımı ile katılım gösterilen Dünya Powerlifting Şampiyonası'nın seçmeleri niteliğindedir.

Powerlifting yarışmaları Türkiye Powerlifting Şampiyonası dışında Türkiye Bench Press Şampiyonası ve Bölgesel Powerlifting Yarışmaları versiyonuyla yıl içersinde,uygun görülen aylarda gerçekleştirilir.


Türkiye Powerlifting  Federasyonu olarak 2018 yılı itibariyle IPF Federasyonu bünyesinde yarışmalar düzenlenmekte ve IPF'in düzenlediği uluslararası şampiyonalara katılmaktadır.