Sizlerden Gelen Sorular

 

1-Powerlifting Müsabakalarına Nasıl katılabilirim ? 

Cevap:Powerlifting müsabakalarına katılmak için ilk koşul ''Powerlifting Spor Kulübü Üyesi'' olmaktır. yeni üyelik yaptırmak için linki tamamını okuyarak inceleyiniz ve belirtilen koşulları yerine getirip formu eksiksiz doldurunuz.  >>>>  https://ipfturkiye.com/yeni-%C3%BCyelik 

**Yanlızca üyeler Powerlifting S.M VE S.W Federasyonu'nun düzenlemiş olduğu yarışmalara katılabilirler 

2-Üye olmak müsabakalara katılmak için yeterlimidir ?

Cevap:Üyelik yaptırdıktan sonra katılmak istediği müsabakayı ilgili formdan seçerek ve formun tamamını eksiksiz olarak doldurunuz. tekrardan ikaz etmek icab ederki müsabaka başvurusunu yanlızca üyeler yapabilir.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeBgkJZErNWS80Fq5x2Y9NXVcd_G1VK8bf14_7OUukjIT33Zw/viewform?usp=sf_link 

3-Üyelik yaptırıp üyelik formunu eksiksiz doldurup ve sonrasında müsabaka başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra,yarışma kaydımızın yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebiliriz.

Cevap:Kayıt yaptırmış olduğunuz şampiyona'nın ''Kayıt Yaptırmış Sporcular'' bölümünde 24 saat içinde isim soyisminiz yeralacaktır. yer almaması durumunda iletişim numarasından mesaj atabilirsiniz.

4-IPF Akreditasyon ve Bilgilendirme Seminerine kimler katılmak zorundadır ?

Cevap: İlk defa yarışmaya katılacak olan tüm sporcular yıl içersinde düzenlenen seminerlerden bir tanesi'ne katılıp yarışma alanına giriş yapmasını sağlayacak IPF Akreditasyon kartını almakla zorundadır. 

5- Yıllık üyelik tarihim sona erdiğinde yenileme yada iptal işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?

cevap: Tüm ayrıntılar,iptal durumunda kanuni yükümlülükler,yenileme şartları iletmiş olduğumuz linkte en ince ayrıntısıyla sizler için düzenlenmiştir.

https://ipfturkiye.com/%C3%BCyelik-yenileme-%C5%9Fartlar%C4%B1 

Üyelik Yenileme Formu. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeBgkJZErNWS80Fq5x2Y9NXVcd_G1VK8bf14_7OUukjIT33Zw/viewform?usp=sf_link 

6-Türkiye Powerlifting Milli Takım'ı ile uluslararası müsabakalara nasıl seçilerim milli takım seçmeleri ne şekilde yapılmaktadır ?

cevap:Powerlifting Milli Takım'ı katılım gösterilecek uluslararası müsabaka'nın ortalama 3-4 ay öncesinde yapılan ulusal müsabaka ile belirlenir,ülkelere verilen toplam kontenjan sayısına bağlı olarak değişkenlik göstreren Powerlifting  Milli Takım Sporcu Sayısı,genel itibari ile Dünya şampiyonalarında her yaş grubundan 8 sporcu ile gerçekleşir, Milli takım kafile kontenjanı konusunda belirliyici husus Powerlifting Federasyonu Teknik Kurulunun almış olduğu karardır.

7-Powerlifting Milli Takımına seçilen sporcular'ın masrafları nasıl karşılanmaktadır ?

Cevap:Uluslar arası alanda sporcular'ın tüm masrafları kendileri tarafından yada eğer belirli bir seviyede tanınmış sporcular ise kendi şahsi sponsorları tarafından karşılanmaktadır. Powerlifting Federasyonu'nun tüm masraflarını karşıladığı yada masrafların belirli bir kısmını karşıladığı durumlarlar gerekçeli versiyonları aşağıdaki linkte yeralmaktadır. inceleyebilirsiniz

https://ipfturkiye.com/%C3%B6d%C3%BCl-ve-yardim-hususlari 

8-Powerlifting'te erkeklerde ve bayanlarda kaç kilo sikleti mevcuttur?

Cevap: )Bayanlar: 7) (Erkeklerde:8) siklet vardır,Ayrıca 14-18 ve 19-23 yaş arası

(Bayanlarda: -43KG)  (Erkeklerde:-53KG) sikletleri vardır. 

Bayanlar: 47 kg, 52 kg, 57 kg, 63 kg, 72 kg, 84 kg, 84 kg+ 

Erkekler: 59 kg, 66 kg, 74 kg, 83 kg, 93 kg, 105 kg, 120 kg, 120 kg+ 

9-Ülkemizde Powerlifting müsabakalarında yapılan siklet birleştirme nedir nasıl yapılır?

Cevap:Eğer bir siklette yanlızca tek bir sporcu bulunuyorsa, müsabaka esnasında sporcuların sakatlanıp çekilmesinden yada diskalifiye olmasından dolayı siklet'te tekbir sporcu kalırsa yapılan işlemdir 

Uygulanış Şekli: En düşük siklet bir üst siklet ile,tüm orta sikletler bir üst siklet ile,ağır siklet ise (erkeklerde: +120kg bayanlarda: +84kg) bi altlarında bulunan siklet ile teknik kurul kararı ile birleştirilir.

10-Ulusal yada Uluslararası Powerlifting Üniversite Şampiyonaları yada Kupaların'da katılım gösteren sporcular Üniversiteleri adına'mı yarışır yoksa kendi adınamı.?

Cevap:Sporcular Üniversiteleri adına yarışırlar bunun için Müsabaka başvuru formunu doldururken  üniversite kimlik kartlarını dosya ekle konumunda eklemeleri gerekmektedir. 

11-Üniversiteler arası yarışmalarda yarışan sporcular'ın masrafları üniversiteler tarafından mı karşılanır ?

Cevap:Fisu tarafından düzenlenen Üniversite Olimpiyatları dışında hiç bir Üniversite Müsabakası Üniversiteler tarafından karşılanmaz! 

Bu bağlamda Fisu 2019 yılı itibari ile Dünya Üniversite Sporları Federasyonu olan ''FISU''

Powerlifting sporunu tanımış  ( https://www.fisu.net/sports ) ve en erken powerlifting müsabaka tarihi'ni 2022 ve 2024 yılı olarak sırasıyla Rusya ve Estonya olarak belirlemiştir.

https://www.fisu.net/news/fisu-world-university-championships/championships-cups-heading-to-four-different-continents-in-2022-and-2024 

Ülkemizde bulunan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ile Yapılan istişare kapsamında Uluslararası müsabaka tarihleri olan 2022 ve 2024 tarihleri öncesinde ülkemiz'de Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu'nun öngördüğü biçimde Üniversiteler Arası Powerlifting Kupası düzenlenecek ve bu müsabakalar'da Milli Takım'a seçilen sporcular,desteklenerek uluslararası müsabaka'ya dahil olacaklardır. 

Bunun öncesinde yapılan tüm uluslararası yarışmalar IPF Tarafından entegrasyon ve uyum süreci kapsamında düzenlenmektedir. Dünya Üniversite Sporları Federasyonu'na Powerlifting sporu IPF tarafından tanıtılmış ve tanınan sporlar kapsamına alınmıştır.

12-Kiloları aynı olan ve kaldırdıkları kiloları aynı olan aynı yaş grubundaki sporculardan hangisi müsabakayı diğerinin önünde bitirir?

Cevap: ilk önce kaldırışı yapmış olan sporcu müsabakayı ipf kurallarına göre önde bitirir.


13-IPF Standartları nedir ? Yurtdışında yarışmaya katılma barajımıdır ?


Cevap:Eğer bir siklette (squat,benchpress,deadlift yada total) Türkiye Powerlifting  rekorları bulunmuyorsa bunun sebebi standart olan dereceye henüz ulaşılamaması ile ilglidir. bkz  https://ipfturkiye.com/standartlar-ve-rekorlar 

Yurtdışında yarışmaya katılma barajı ile ilgisi yoktur,sporcu ulusal müsabakalarda derece elde ederek powerlifting milli takımına seçilmiş olduktan sonra sporcunun hangi siklette ülkemizi temsil edeceğini katılıp katılamayacağını (mevcut derecelerine bakarak) yanlızca Powerlifting Federasyonu Teknik Kurul'u karar verebilir.

14-Yarışmalarda yarışmak için yaş sınırı nedir? 

14 Yaşına girmiş olmak gerekmektedir,ay'a bakılmaz yıl baz alınırimage4