Başkanımız Gürhan Gürler'in Mesajı

image4

Sevgili sporcular, antrenörler ve değerli çalışma arkadaşlarım,

Powerlifting Squat, Bench Press ve Deadlift hareketlerinden oluşan bir güç sporudur. Bireylerin tüm dünyada yaygın olarak fiziksel performanslarını artırmak için uyguladıkları bu egzersizlerde gerçek gücünü gösterebileceği sportif bir eğitimdir.


Powerlifting engel tanımaksızın her yaştan kadın ya da erkek sporcuların, sağlıklı bir şekilde en uzun sürelerde aktif olarak yapabilecekleri keyifli bir spordur. 


Uluslarası Powerlifting federasyonu IPF'in Türkiye kolu olarak, çalışmalarımızı Powerlifting sporunu güçlendirmek ve büyütmek için; tüm alanda doping ile mücadele ederek ve etik kurallar içinde herkes için eşit bir politika yürüterek devam ettirmekteyiz. 


Düzenlemiş olduğumuz Powerlifting Şampiyonaları ile, IPF akreditasyon ve bilgilendirme seminerleri ile, eğitmenlik ve hakemlik kursları ile Powerlifting sporunun büyümesine ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sunmaktayız.


IPF Federasyonunun dünyada yürütmüş olduğu politikaya uyum sağlayarak, hedefi olimpiyatlar olan bu kutsal yolda en iyiye ulaşmak ve en iyiyi yetiştirmek için tüm benliğimizi ortaya koyarak çalışmalar yürütmekteyiz. 


Sporumuz engel tanımaksızın her seviyeden insana ulaşmasını, toplumumuzdan her bireyin hayatlarında bir defa da olsa o platforma ayak basıp o demire dokunmalarını temenni ediyorum. 


                                                      Saygılarımla 

           Powerlifting Strongman ve Streetworkout Federasyonu Başkanı

                                                      Gürhan Gürler.

 

Gürhan Gürler Kimdir ? Powerlifting Bu Günlere Gelişi

 Kurucu Başkanımız Sn.Gürhan Gürler 2009 yılında sporcu olarak tanıştığı powerlifting sporu'nu hayatının büyük bir parçası haline getirmiş ve sonrasında ülkemizde powerlifting sporunun gelişimi için  kendi tabiri ile bu kutsal demir sevdası'nı tanıtılması ve bilinirliğinin sağlanması için büyük mücadele vermiştir. 

2011 yılında powerlifting ile ilgili ülkemizde hiçbir yayın hiç bir method ,yok iken show tv'de yayınlanan Yetenek Sizsiniz programına çıkarak Deadlift gösterisi yapmış powerlifting sporuyla alakalı tv 'programının en çok izlenime sahip olduğu bir dönem'de farkındalık uyandırmıştır.

2012 yılında Yetenek sizsiniz yarışmasının 2. Tur'unda türkiyedeki ilk Strıngman gösterisi gerçekleştirmiş 2 tane uzun kırkayak tır'ı birbirine bağlayarak toplam ağırlık 44 ton 50 metre mesafe ile hiç bir profosyonal strongman ekipmanı olmadan beline bağlayarak çekmiştir.

Halen Ülkemiz tarihinde powerlifting resmi müsabakaların'da yapılmış en yüksek Bench Press derecesi'ne sahiptir: ''235 kg bench press''


Powerlifting Müsabakalarını düzenlemeye 2015 senesinde Bahçeşehir üniversitesi ile başlayan Başkanımız bu müsabaka'yı çoğu yurtdışından yabancı uyruklu  toplam 23 sporcu'nun katılımı ile gerçekleştirmiştir.

Bu yıllarda bırakın yarışıcak sporcuyu insanlar ülkemizde  Powerlifting sözcüğünü bile bi süre tekrar ettikten sonra kurabiliyorken,hiç bir ekipman ve hiç bir destek olmadan yarışmanın yapılacağı çoğu mekan, Üniversitelerin Dekanlıklarının kapılarında günlerce beklenerek,üniversitelere ve belediye yetkililerine uzun süren uğraşlar sonucu yoğun ricalar ve minnetler ile tastik ettirilmiştir.

İlk Türkiye Powerlifting Şampiyonası olan 2016 yılında düzenlenen müsabaka Tekirdağ Şarköy'de gerçekleşmiştir. Türkiye tarihinin ilk Türkiye Şampiyonası'na 16 sporcu katılmıştır.

Başkanımız Gürhan Gürler İlk Powerlifting Spor kulübünü Derneğini  resmi olarak açmış federasyona giden yolda ilk adımı'nı atmıştır. Yurt dışından temsilcilikler alınmaya başlanmıştır,tüm bu giderlerin ,yıllık temsilcilik bedellerinin  karşılanması için tek başına adeta girmediği mücadele, uğramadığı kapı kalmamıştır,diyebiliriz. istanbul beşiktaş'a Türkiye'nin ilk ve tek spesifik powerlifting salonu'nu açmıştır. bu salon halen ilk ve tektir. günümüzde dahi hiç bir kimse böyle bir teşebbüse maddi kaygı güderek yanaşmamaktadır.

Beklenen desteğin görülmemesi üzerine Federasyonu oluşturan 7 spor kulübü derneğinin beşini kendi çabalarıyla açmıştır. Federasyonun'da kurulması ile beraber toplam 6 ayrı ofis oluşmuştur. Yurt dışındaki temsilciliklerin  alınması ve daha bir çok irili ufaklı  problem derken büyük sancılar içerisinde sıkıntılı günler. Tüm bunların çözümü için halen canla başla verilen savaşın powerlifting davasının canlı kalkanı'dır Sayın Powerlifting federasyonu başkanı Gürhan Gürler. 


Bazı kişiler vardır ki onlarda olmasa bu mücadele böyle dimdik verilemezdi.

İlerleyen zamanlarda başkanımızın anılarım ve ''Türkiyede powerlifting'' isimli yazı dizisinde detaylı olarak bu konulara yer verecektir


Yazan ve Derleyen: Ozan Erkan Kumit.

Bu yazı: Powerlifting Aşığı Powerlifting Emekçisi Bu Sporu yoktan Vartetti Gürhan Başkan bırakma bizi,bestesi'nin yazarı Şampiyon sporcumuz Cenk Koçak'tan 

alınan ilhamla yazılmıştır.


CAMİAMIZIN TANIDIK VE ÖNDE GELEN İSİMLERİNİN BAŞKANIMIZ İÇİN PAYLAŞTIKLARI CÜMLELER.


Oktay Akay iş adamı Yönetici (18.03.2020)

Powerlifting sporunun ülkemizdeki gelişinin ve gelişiminin sebebidir,bir elin parmaklarını geçmiyecek insanla başladığı bu yolculuğa,binlerce insana aşılıyan,yarışmalarında yüzlerce sporcu'nun yarışabilmesinin yegane sebebidir. Evlerinde ,spor salonlarında ağırlık çalışan kitlelerin madalya kazanabilme ,platforma çıkabilme ihtimalidir.

Türkiyede powerlifting branşında avrupa ve dünya rekorlarının kırılma sebebidir.Bu camia'da 6 yılda verdiği tarifsiz mücadele sonucu,uluslararası müsabakalara 30'lu 40 'lı gruplar halinde gidilme sebebidir.Dünyanın en üst düzey powerlifting federasyonu olan; IPF federasyonun temsilciliğinin alınıp yarışmalarının yapılıp,yurdum insanının ipf le tanışma sebebidir.Yurt dışında sıfır imkan ve sıfır destekle Ayyıldızlı bayrağımızın göndere çekilebilme sebebidir,Ayyıldızlı bayrağımızın asılı durduğu direktir Gürhan Gürler.

Ülkemizdeki güçlü gençlerin artık benimde yarışacak bir platformum var bir sporum var diyebilme gerekçesidir. Benim duvarımda asılı olan kupanın ve madalya'nın baş Kahramanıdır.Powerlifting'in yıkılmaz kalesidir

Kısacası Türkiye'de Powerlifting=Gürhan Gürler'dirCenk Kocak (Sporcu) 5x Türkiye Şampiyonu. 1X Dünya Şampiyonu 1x  -IPF  Dünya Rekortmeni. (24.03.2020)

Gürhan hocam, abim, Sporumuzu tanıtmak, sevdirmek ve powerliftingi hakkettiği değere kavuşturmak uğruna hertürlü fedakarlığı yaptı, hertürlü olumsuzluğa rağmen pes etmedi, powerliftingi sıfırdan bugunlere getirdi, yoktan var etti. Bana ve birçok sporcuya yol gösterdi, her zaman elinden gelen desteği herşeyiyle verdi. Bana ilham kaynağı oldu. Sevgili Gürhan hocam, abim herşey için saol varol iyi ki varsın.Talha Çetin (Sporcu) 3xTürkiye Şampiyonu  (25.03.2020)


Bundan tam 5 yıl önceydi Tekirdağ'da Belediye Nikah salonundaki düzenlenen ve benimde ilk katıldığım müsabaka olma özelliğini taşıyan ilk Türkiye Powerlifiting Şampiyonasın'da  tanıdım Gürhan hocamı,çok güzel bir yarışma idi o zamandan bu zamana  çok sular aktı geçti,adeta powerlifting sporunun bu noktaya gelebilmesi için herşeyini ortaya koydu, bu yılın başında yapılan Türkiye Powerlifting şampiyonası Türkiye'nin en büyük spor salonunda yapıldı (Hİdayet  Türkoğlu spor kompleksin'de) peki nasıl ? cevabı çok basit: powerlifting'e hayatını adamış birisi var onun adı Gürhan Gürler..Ben  Bir yıldızın büyümesini izledim,onda Türkiyedeki her Powerlifter adına konuşabilirimki; Bizler de Powerlifting gibi Gürhan hocamızın elinde büyüyüp, onu bir lider, bir abi gibi gönlümüzün en güzel yerine koyduk. Kişisel sorunlarımız da bile yanımızda oldu, topluluğumuzda olan herkesi kayırmaksızın destek verdi,küsleri barıştırdı,camiamızda ayrılık  olmaması için mücadele verdi ve başardı'da  Camianın en büyük yükünü üstlendiği ve Powerlifting'in en sağlam direği olduğu için teşekkürlerimiz sunarım.


Furkan Kaya 1x Türkiye Şampiyonu Agirsaglam Marka Sahibi (influencer) Yönetici (26.03.2020)


Powerlifting sporu bugün hepimizin rahatlıkla öğrenebildiği ve uygulayabildiği bir spor olsa da, 2016’da durum bu şekilde değildi. Bir amatör powerlifter olarak o dönemde bir etkinliğe katılarak Sn. Başkanımız ile tanışmıştım. İlk toplantımızda spora gönülden bağlılığını ve maddi manevi her şeyi adanmışlıkla sunmaya hazır olduğunu anlamıştım. Bu vesile ile ben de bu organizasyonlara katılmak ve bunları izleyicilerimle paylaşmak konusunda heyecanlanmıştım. Geçen süreç gösterdi ki, Gürhan Gürler powerlifting için her türlü fedakarlığı göstermiş, sporcularını her şeyin üzerine koymuş, gün doğumundan batımına her dakikasını sevdiğimiz bu spor için harcamış açık fikirli bir kişiliktir. Kısa süreçte, türlü maddi ve manevi engellere rağmen alınan başarılar bunun en iyi göstergesidir. İlerleyen yıllarda Türk powerlifting sporcuları tüm dünyada daha çok başarılar elde edecek, sayılacak ve ülkemize madalya ve kupalar getirerek bayrağımızı dalgalandıracaktır.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------Şampiyonalardaki Sporcu Sayıları 


2016 İlk Türkiye Powerlifting Şampiyonası olan 2016 yılında düzenlenen müsabaka Tekirdağ Şarköy'de gerçekleşmiştir. Türkiye tarihinin ilk Türkiye Şampiyonası'na 16 sporcu katılmıştır.


2017 yılında gerçekleştirilen Türkiye Powerlifting Şampiyonası Çerkezköy'de gerçekleşmiş 86 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir. 


2018 Yılındaki Türkiye Powerlifting Şampiyonasında İstanbul Aydın Üniversitesinde tam 143 sporcu yarışmıştır.


2019  Yılındaki Türkiye Powerlifting Şampiyonasında İstanbul Semih Erden Spor Salonunda 232 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir


2020 Yılındaki Türkiye Powerlifting Şampiyonasında İstanbul Hidayet Türkoğlu spor kompleksi  subjunior:96 sporcu , Master Open: 163 sporcu , Bayanlar:23 sporcu single bench press:20 sporcu olmak üzere toplam:304 sporcu yarışmıştır.